8 Tüm Sonuçlar

Detayları Gör
Genel

Kaleüçağız (Antalya)

Antalya, Türkiye

Antalya'nın demre ilçesine bağlı bir köydür. Gelen giden tekne turlarının kalabalıklığına maruz kalan, aksamlari ise sakinligin dibine vuran biryer. Ayrıca akşamları yüksek sesle müzik yapmak kesinlikle yasaktır. Buranın ve çevre koyların suyu tertemizdir. Kaşı geçtikten 15-20 dk sonra bu köye ulaşabilirsiniz. Tabi ki yolları neredeyse her köy gibi virajlıdır. Bu köyün tam karşısında batık şehir kekova adası bulunmakta olup orada yerleşim yoktur.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Cehennem Deresi Milli Parkı (Mersin)

Mersin, Türkiye

29.419 hektar alana sahip olan Cehennem Deresi YHGS, Çamlıyayla İlçesi Sebil Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Saha içerisinde 1.416 ha’lık alanda Arslanköy Beldesi ve Sadiye köyünün sınırları bulunmaktadır. Asıl amacı yaban hayatını korumak ve devamlılığını sağlamak olan saha av sporu ve turizmine de hizmet etmektedir. Sahada koruma altında olan yaban keçilerinin yanı sıra kurt, çakal, domuz, tilki, yaban kedisi, kuyruksüren, porsuk, oklu kirpi, yumak kirpi, sincap, yarasa ve muhtelif kuş türleri bulunmaktadır. Bülbül familyasının en iyi ürediği alan olan sahada kekliğin nesli tükenmek üzeredir. Sahada, 2011 yılı envanterinde sahada 721 adet yaban keçisi varlığı tespit edilmiştir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Syedra Antik Kenti (Antalya)

Antalya, Türkiye

Alanya-Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20.km.sinde Seki Köyü sınırları içerisindedir. Kente, batıda halen ayakta olan anıtsal kapı ile girilir. Kentin çevresi surlarla çevrilidir. Doğal su kaynaklarından beslenen ve içi sıvalı su sarnıçları antik çağdan günümüze kalan yapılar arasındadır. Kent içindeki bir mağarada kayaya oyulmuş, nişin çevresi freskolarla süslü bölümün dinsel amaçla kullanıldığı saptanmıştır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Side (Antalya)

Antalya, Türkiye

Antalya’nın yaklaşık 100 kilometre doğusunda Side bulunur, burası eski çağların önemli bir başka liman şehridir. Side başlı başına popüler bir tatil mekanı olmuştur, ancak Antalya’dan buraya gün içinde seyahatler de yapılabilir. Köyde tablo gibi bir manzara, dar sokaklar, muhteşem bahçeler ve insanı yüzmeye davet eden upuzun, beyaz plajlar vardır. Roma hamamı ve deniz kenarındaki Apollo tapınağı sütunları gibi görkemli antik anıtlar, modern zamanlarda tatil zevkini tarihin hazineleriyle mükemmel şekilde birleştiren bir tablo oluşturmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Etenna Antik Kenti (Antalya)

Antalya, Türkiye

Antalya İli,  Manavgat İlçesi, Sırtköy Mahallesinde yer almaktadır. Manavgat'tan 31 km. uzakta denizden 900 m. yüksekte kurulu Etenna antik kentinde, çam ormanları içerisinde bulunan Antik kalıntıların içinde ilk dikkati çeken, kenti çevreleyen şehir surlarıdır. Pamfilya özelliğinden ziyade, kalıntılar diğer kıyı Antik kentlerine göre bir Pisidya kenti özelliği taşımaktadır. Bu akropol kent yöre halkınca "Dedekalesi" olarak isimlendirilmiştir. Hereon,  bazilika, agora, kilise, hamam, kaya mezarları ve sarnıçlar kentin önemli kalıntılarıdır. Kentin tarihi hakkında pek fazla bilgi olmamasına rağmen çevredeki diğer Akropol kentler ile aynı tarih ve kaderi paylaştığı sanılmaktadır. Etenna Selge'den sonra sikke basan Pisidya kentidir. Kaynak: antalyakulturturizm.gov.tr Giriş ücretsizdir. Ulaşım Sırtköyüne kadar araç ile geriye kalan kısma yürüyüş ile ulaşılmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Behramkale - Assos (Çanakkale)

Çanakkale, Türkiye

Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir köy. Antik şehir, yüzünü güneye yani denize dönmüşken, köyün yerleşimi ters tarafa doğru kurulmuş. Köy antik kent surları içinde yer alması ile dikkat çekiyor. Sadece 150 haneli bir yerleşim. Yaklaşık 30 senedir sit alanı olarak koruma altında olduğu için yeni bina inşa etmek yasak. Sadece var olanlar restore edilebiliyor. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini görmek mümkündür. Tarihi dokusunu koruyan sokaklarda dolaşması keyifli. Köy içinde pansiyon, otel ve restoranlar bulunuyor. Çoğu manzaralı, tarihi dokuyu yansıtan bu mekanlarda vakit geçirmesi keyifli. Assos Antik Kenti ören yeri girişi en tepede bulunuyor. Buraya taşla kaplı bir yokuşu yürüyerek varılıyor. Bu kapıdan girince Athena Tapınağı'na ulaşıyorsunuz. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahları göreceksiniz. Assos etrafından toplanan otlar, zeytinyağı, ev tarhanası ya da el içiliği danteller, şallar tezgahları süslüyor. Köy içinde Osmanlı'dan kalma bir camii ve köprü de bulunuyor:

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Güzel 1 Yorum 4.0
Detayları Gör
Genel

Gelibolu Milli Parkı (Çanakkale)

Çanakkale, Türkiye

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale ili, Eceabat ve Gelibolu ilçe sınırlarında bulunan tarihi bir milli parktır. Çanakkale’de savaşın geçtiği alanları kaplamaktadır. 1973 yılında kurulan milli park içinde 60 bin Türk askerinin mezarı yer almaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na ulaşım oldukça rahattır. Buraya İstanbul, Bursa ve Çanakkale üzerinde ulaşabilirsiniz. Çanakkale üzerinde ulaşmanız için ilk önce Çanakkale’ye ulaşmanız gerekir. Merkezden  Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleri ile, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Burada şahsi aracınız varsa Tabya yönünde tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Kilitbahir feribot seferine binin. Burada indikten sonra hemen sol tarafta milli parka giden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş Ücreti: 5 TL.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kelbessos (Antalya)

Antalya, Türkiye

Artemis Kelbessis kültü ve tapınağını barındıran bir antik kent. Kelbessos bölgesinde birçok mezar yapısı göze çarpmaktadır. Bu yapıların bulunması, bölgeyi inceleyen arkeolaglar ve bilim adamlarınca Kelbessos'un bir kült merkezi olabileceği görüşünü beraberinde getirmiştir. Bölgede çok fazla sayıda mezar ve kült bulunması çok dikkat çekicidir. Mezar yapılarının işlemeleri ve doğal şartlarla yıpranmış olmaları göze çarpmakta.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0

Sign In