Tekirdağ Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi'nin en güzel illerinden biri olan Tekirdağ, turizm alanında son yıllarda yapılan atılımlar sayesinde daha hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. 10-15 yıl öncesine kadar şehirde bulunan tarihi yapılar daha fazla önem verilmemesi, şehrin turizm potansiyelini olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak bu süreçte yapılan kapsamlı çalışmalar sayesinde, Tekirdağ gezilecek yerler listesine dahil edebileceğimiz tarihi ve doğal merkezlerin sayısı artmıştır.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Rakoczi Müzesi

Dönemin Macar prensinin 15 yıl hayat sürdüğü evin 1931 senesinde Macaristan tarafından alınmasıyla birlikte, Rakoczi Müzesinin kurulumuna başlanmış oldu. Macarlar tarafından alındıktan sonra detaylı bir bakım çalışması yapılan tarihi ev, prensin çeşitli eşyalarının burada sergilenmesi amacıyla müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Hora Feneri

Fransız müteahhitler tarafından 1861 yılında yapılan Hora Feneri, Şarköy ilçesinde ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Fener'in yapımı esnasında kullanılan malzemelerin önemli bir kısmı, Fransa'dan getirilmiştir.

50 metre deniz seviyesi yüksekliğine sahip olan Hora Feneri, yapı olarak ise 25 metre yüksekliğindedir. İlk yapıldığı dönemde gazyağı lambası ile gemilere yol gösteren tarihi fener, sonrasında ise elektrik lambası ile bu görevini sürdürmüştür.

Eriklice

Zeus’un oğluna ait birçok hikâyesi ve rivayetlerle dolu Eriklice, Şarköy ilçesine bağlıdır. Köy sınırları içerisinde yer alan kale ve ayazma gibi farklı tarihi yapılar bulunmakta olup, bu yapılar önemli ölçüde harabeye dönmüştür. Ancak tarihi özelliği sebebiyle, yine de ziyaret edilmektedir.

Çamlıköy Kastro Sahili

Saray ilçesinde bulunan Kastro Sahili, tertemiz kumsalı ve masmavi denizi ile özellikle şehir halkının yaz aylarında denize girmek için en fazla tercih ettikleri yerlerden biridir.

Sahilin çevresinde bulunan sosyal tesisler buraya gelen kişilerin günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak konumda olup, sahil çevresinde bulunan yürüyüş yolu da yine insanların spor yapmak için tercih ettikleri bir yerdir.

Çorlu Kalesi

Çorlu ilçesinde Bizanslılar döneminden kalma tarihi kale, 6. Yüzyılda yapılmış en önemli merkezlerden biridir. Ancak tarihi kale zaman içerisinde büyük hasara uğrayarak, önemli alanları maalesef yıkılmıştır.

Bu vaziyette olmasına rağmen tarihi araştırmalar yapanların Tekirdağ gezilecek yerler listelerinde yer verdiği Çorlu Kalesi, bulunduğu konum itibariyle gezip görülmeye değer yerler arasındadır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Şehir merkezinde bulunan müze, ilk olarak 1967 yılında aktif olarak ziyaretçilere açılmıştır. Ancak 1976 yılına kadar biraz kısıtlı imkânlarla hizmet vermeye devam eden daha sonra bakanlığın yaptığı çalışmalarla, çok daha geniş kapsamlı bir hale getirilmiştir.

Namık Kemal Evi

Pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açık olan Namık Kemal evinde, Namık Kemal’e ait çeşitli eşyaları bulabilmek mümkündür. 1993 yılında tadilat gördükten sonra ziyarete açılan evin, Tekirdağ gezi rehberi listenizde yer almasını tavsiye ederiz.

Rüstem Paşa Camii

1546 senesinde yaptırılan cami, Süleymanpaşa ilçesinde yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstem Paşa tarafından hayır olarak yaptırılan caminin mimarının ünlü Türk Mimarı Mimar Sinan olması, caminin daha fazla ilgi görmesine sebep olmaktadır.

Uçmakdere

Eğer ki iyi bir yamaç paraşütü tutkunuysanız ve bu sporu yapabilmek için ideal bir yer arıyorsanız, Uçmakdere’ye Tekirdağ gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz. Marmara bölgesindeki en elverişli yamaç paraşütü alanı olan Uçmakdere, elverişli hava şartlarında sıklıkla ziyaret edilmektedir.