Ege’de tatil fikri ve Ege sahilleri her daim çekicidir. Ege’nin birbirinden güzel durakları sadece deniz, kum,güneş için değil, büyük şehirlerin gürültüsünden ve stresinden kaçmak için de tercih edilir.

Karaburun, Ege’nin gizli kalmış enfes köşelerinden. Burası göz alıcı koyları, el değmemiş doğası ve huzur veren sakinliği ile yorucu kalabalıklardan uzaklaşmak isteyenler açısından eşsiz bir lokasyon.

Bu yazımızda sizleri Ege’nin doğallığını korumayı başaran, saklı duraklarından Karaburun’a doğru götüreceğiz. Güleryüzlü insanlar ile tanışmaya ve nefis zeytinyağı kokularını içinize çekmeye hazır mısınız? Hazırsanız bu tatlı İzmir ilçesine doğru yol alalım. 

 

Karaburun Nerede? 

İzmir’in ilçelerinden biri olan Karaburun, Urla Yarımadası olarak isimlendirilen bölgenin kuzeybatısında konumlanıyor. Karaburun’un batısında Yunanistan’ın Sakız Adası, kuzeyinde Midilli adasının Plomari kasabası ve kuzeydoğusunda da Foça yer alıyor.

Bu yarımadanın doğu ve kuzey kıyıları İzmir Körfezi’nin giriş bölümünü oluşturduğu için Körfez’e giriş yapan araçların çoğunun da ilk uğrak noktası Karaburun oluyor. Peki İzmir’den Karaburun’a ulaşım nasıl sağlanır ve İzmir Karaburun arası kaç km?

İzmir’den Karaburun’a Nasıl Gidilir? 

İzmir’in en az nüfuslu ilçesi olan Karaburun, İzmir merkeze yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi özel aracınızla D300 yolu üzerinden 90 dakika civarında almanız mümkün. 

Ayrıca bölgeye yaz aylarında vapur seferleri de düzenleniyor. Bölgeye püfür püfür deniz havası alarak ya da otobüs seferleriyle de ulaşmanız mümkün. Ulaşım ile ilgili de bilgi verdiğimize göre Karaburun’da gezilecek yerlere göz atalım mı?

Karaburun’da Gezilecek Yerler 

İlyada ve Odesa destanlarının yaratıcısı Homeros’un da doğduğu bu coğrafyada görülmeyi bekleyen birçok nefes kesici tarihi durak vardır. Bilinen en eski ismi “Mimas” olan ve mitolojik öykülere dahi konu olan Karaburun’da görmeniz gereken yerler şu şekilde: 

 

  • Karaburun İskele
  • Mordoğan
  • Dilek Pınarı (Narcissos)
  • Sarpıncık Feneri
  • Kaynarpınar

Karaburun İskele

 

Karaburun’un en hareketli bölümü iskele tarafı olarak göze çarpıyor. Küçük bir balıkçı barınağını saran cadde boyunca uzanan balık restoranları ve kafeler gezginleri bekliyor. 

Balığa çıkan balıkçıların kullandığı iskele tarafında sabahın erken saatlerinde balık satışları gerçekleşiyor. Amatör balıkçılar tarafından avlanan balıklar da yine burada satışa sunuluyor. Karaburun sahili ve iskelesi bölgedeki en popüler duraklardan.

Mordoğan 

Karaburun’a bağlı bir belde olan Mordoğan, ismini benzersiz güzellikteki gün doğumundan alıyor. Karaburun merkeze 20 km uzaklıkta bulunan belde, İzmir’e daha yakın olduğu ve düzlük bir bölgede kurulduğu için İzmirli tatilcilerin vazgeçilmez güzergahlarından.

Yazlık evlerin çoğunlukta olduğu bu bölge, özellikle yaz dönemlerinde tatilcilerin akınına uğruyor. Kafeleri, balık restoranları ve sahil şeridi ile dikkat çeken Mordoğan, keyifle vakit geçirmek ve huzurla dolmak için hayli uygun. 

Ayrıca Mordoğan bölgesinde Ardıç, Ayıbalığı, Çatalkaya ve Kocakum gibi harika plajlar olduğunu da hatırlatalım. 

Dilek Pınarı (Narcissos)

Yunan mitolojisine dair en etkileyici hikayelerinden biri olan Narkissos’un izlerini taşıyan bu lokasyon, Mordoğan’a 3 km uzaklıkta bulunuyor. Dilek Pınarı; sudaki yansımasına bakarak kendine aşık olan ve yemeden içmeden kesilen, eriyip nergis çiçeğine dönüşen Narkissos’un hikayesine konu olan yer. Burada küçük bir su kaynağı, havuz ve dilek bağlanan ağaçlar yer alıyor.

Sarpıncık Feneri

 

Sarpıncık Fener, İzmir Körfezi’ne giriş yapılan bölgede Karaburun’un ucunda yer alıyor. Doğası, sakinliği ve manzarasıyla huzurlu bir köy olan Sarpıncık’ın uç noktasında yer alan bu fener, fotografik bir güzelliğe sahip.

Deniz seviyesinden 97 metre yükseklikte bulunan Sarpıncık Feneri, güneş enerjisiyle çalışıyor ve körfeze giriş-çıkış yapan gemilere yol gösteriyor. Sarpıncık Feneri’nin bulunduğu buruna geldiğinizde karşınızda Midilli Adası’nı, sağ tarafta ise Foça’yı göreceksiniz. Bu manzara kaçmaz, bizden söylemesi!

Kaynarpınar

 

Karaburun ile Mordoğan arasındaki İnecik köyünün deniz kıyısındaki bölgesi olan Kaynarpınar, şirin ve huzur dolu sahili ile kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için çok doğru bir yer. 

Küçük dükkanları, nostaljik köy evleri, balık lokantaları ve fırınları ile gündelik hayatın kesintisiz şekilde devam ettiği Kaynarpınar’da güzelce soluklanabilirsiniz. Ayrıca burada biri iskele önünde diğeri de tepe ardında olmak üzere denize girilecek 2 tane sessiz yer bulunuyor.