Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden biri olan Şanlıurfa gezilecek yerler açısından daha çok tarihi ve kültürel güzellikleriyle öne çıkan illerimizden biridir. Birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran bu güzel şehirde doğal güzellikleri de bulmak mümkün olsa da, şehir inanç turizminin önemli bir parçasıdır.
Peygamberler şehri olarak bilinmesi, Şanlıurfa’nın inanç turizmindeki yerini vurgular niteliktedir. 2 milyonu aşmış nüfusu ile büyükşehir statüsünde yer alan Şanlıurfa’nın Suriye ile sınır illerimizden biri olması, stratejik konumunu da artırmaktadır.
Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Balıklı Göl

Türkiye'de ki inanç turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Balıklı Göl, Şanlıurfa denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Müslümanlar için önemli bir merkeziyet olmasına karşın, yabancı turistlerinde Şanlıurfa gezi rehberi listelerinde Balıklı Göl sıklıkla yer alır.
Kral Nemrut tarafından burada büyük bir ateş yakışmış ve Hz. İbrahim ateşin devasa boyutu nedeniyle uzaktan bir mancınık ile ateşe fırlatılmıştır. Ancak ateş bir suya dönüşmüş, her yer güllük gülistanlık bir hal almıştır. Bu hikayenin önemli detayları olsa da kısaca hatırlamasınız için, bu kadarını buraya bırakalım.
Kral Nemrut ve İbrahim as. Arasında geçen bu olaydan sonra buradaki su birikintisi sürekli kalmış ve Balıklı Göl olarak anılmıştır.

Kızlar Sarayı

Merkeze bağlı Binekli Köyünden sadece 3 km uzaklıkta yer alan Kızlar Sarayı, Şanlıurfa’nın önemli tarihi merkezlerinden biridir. Yapım yılına dair kesin bir bilgi olmaması, sarayın çok ama çok eski dönemlerden kalma olduğunu kuvvetlendirmektedir.
İçerisinde Süryanice birçok yazıt bulunmuş olan sarayın çevresinde ve içerisinde yapılan kazı çalışmalarında farklı tarihi eserler gün yüzüne çıkarılsa da, hangi medeniyete ait olduğu bilinmemektedir.

Bazda Mağaraları

Doğal güzelliklere meraklı olanların Şanlıurfa’da gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Bazda Mağaraları, Harran ilçesinde bulunmaktadır. Sıra dışı bir doğal güzelliğe sahip olan mağara, tepesinden yeryüzüne açılan büyük bir delikle birlikte oldukça dikkat çekicidir.

Halfeti Antik Kenti

Adından da anlaşılacağı gibi Halfeti ilçesinde bulunan antik kent, milattan önce 855 yıllarından kalma antik eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı tarihi alanlardan biridir. Tarih meraklılarının Şanlıurfa gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi olan antik kent ve çevresinde, tarihin buram buram kokusunu hissetmemek elde değil.

Fırfırlı Camii

Şehir merkezinde bulunan tarihi Fırfırlı Camii, ilk olarak Oniki Havari Kilisesi adıyla kilise olarak hizmet vermiştir. 1956 senesinde camii statüsü kazanan Fırfırlı camiinin geçmişi hakkında fazla detay bulunmasa da, köklü bir tarihe sahip olduğu kesindir.

Fırat Nehri

Muhteşem uzunluğu ve güzelliğiyle türkülere konu olan Fırat Nehri, bölgenin en simge güzelliklerinden biridir. Dumlu dağının sularıyla beslenen nehir, 2 bin 800 km uzunluğuna sahiptir. Çevresinde farklı konumlarda bulunan piknik alanları ve sosyal tesisler, Şanlıurfa turizmine ciddi katkı sağlamaktadır.

Şuayb Şehri

Şehir merkezine 75 kilometre mesafede bulunan Şuayb şehri, diğer adıyla Şuayip şehri olarak bilinmektedir. Tarihi kalıntıların oldukça fazla olduğu bu noktada, Roma dönemi başta olmak üzere farklı medeniyetlerin izlerini bulmak mümkün olmaktadır.
Şuayb peygamberin bu yerleşim yerinde yaşamasına inanılması sebebiyle, bu isimle anılmaktadır. Bölgede bulunan bir mağarada peygamberin mezarının bulunduğuna inanılması da, mağarayı ve bu bölgeyi daha çekici hale getirmiştir.

Eyyüp Peygamber ve Sabır Makamı

Yazımızın başında, Şanlıurfa’nın gezilecek yerleri arasında daha çok inanç turizmine yönelik yapıların ön planda olduğunu söylemiştik. Bunlardan biri de Hz. Eyyüp peygamberin kabri ve sabır makamı olarak bilinen yerdir.

Harran Ovası ve Evleri

Dünyanın en güzel ovalarından biri olduğu gibi oldukça verimli topraklara sahip olan Harran Ovası, eşsiz güzelliğiyle yine türkülere söz olmuştur. Diğer yandan Harran’da bulunan yöresel evler, turistlerin ilgisini çektiği kadar film yapımcılarının da ilgisini çekmiş ve burada birçok film ve dizi çekilmiştir.