8 Tüm Sonuçlar

Detayları Gör
Genel

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı (Tokat)

Tokat, Türkiye

Tokat İli Pazar İlçesinde dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarasının henüz keşfedilmemiş ve ziyarete açılmayan bölümleri olsa da; günümüzde 680 m uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçileri ile buluşmakta. Tokat İli bu gizemli yer karşısında turizm alanında büyük önem kazanmakta. Yaşının 3.4 milyon yıl olarak tahmin edilse de yaşı itibari ile gizemli bir yolculuğa sürükleyen bu eşsiz yer, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası büyük önem taşıyor. Doğada eşi benzeri bulunmayan Ballıca Mağarası’ nı dolaşırken büyüleyiciliği karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyecek ve mağara içerisinde heyecanınız hiç bitmeyecek. Ballıca Mağarası’ ında bulunan sarkıtların milyonlarca yılda oluşmuş olması nedeni ile ziyaretçilerinin mağara içerisinde fotoğraf makinesi ile girmesi yasaklanmıştır. Mağara içerisinde ortalama nem %55’ i aşmakta ve yaz kış ortalama sıcaklığı 17-19 derece arasında değişmektedir. Ballıca Mağarası’ nın içerisindeki bulunan oksijen miktarı dışarıya göre daha fazla olması astım hastalarına da iyi geldiği söylenmektedir. Ülkemizde keşfedilmemiş gezilmesi gereken yerlerden biri olan Ballıca Mağarası, tatil günlerinde yaklaşık 500 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Mağaranın “salon” tabir edilen birçok geniş bölümleri var. Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon gibi. Ballıca Mağarası’nın, atmosferdeki oranın yaklaşık dört katı saf oksijen içeren havası nefes almayı kolaylaştırdığı gibi astım rahatsızlığı olanlara çok iyi geliyor. Ballıca Mağarası Giriş Ücreti Tam Bilet: 10 TL. Öğrenciler: 5,5 TL. Müze kartı geçmemektedir! Nasıl Gidilir?: Ballıca Mağarası, Tokat’ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası’na ulaşan 8 km’lik yol, Kral Yolu’na bağlanan Selçuklu Dönemi’ne ait bir köprünün yanından geçiyor.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Göynük Kanyonu (Antalya)

Antalya, Türkiye

Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenler açısından muhteşem bir yerdir. Göynük Kanyonu, Göynük mahallesine yaklaşık 4 km mesafededir. Likya yolunun önemli bir bölümü Göynük Kanyonu'nun içerisinden geçmektedir. Göynük Kanyonu ayrıca tüm Likya yolu boyunca mevcut olan en uygun kamp ve ihtiyaç giderme mola noktası konumundadır. Giriş Ücreti: 8 TL (2018) Yapılacak Aktiviteler: Canyoning (45 TL) Zip Line (25 TL) Giriş Kanyon Uzunluğu 4 Km Kanyonun devamı için ekipman kiralayıp devam edebilirsiniz. (45 TL)

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çıralı (Antalya)

Antalya, Türkiye

Efsaneye göre canavar Chımera yerin yedi kat altından fışkıran alevleri olarak Anadolu'da binlerce yıldan beri anlatıla gelen bize bu şekilde aktarildigi efsanedir. Gece gündüz sönmemektedir. Giriş Ücreti: 7 TL Tırmanış süresince yanınızda su bulundurmalısınız. Yanartaşa tırmanış yolu taşlı dik yokuşludur. Gece tırmanışlarında yanınıza el feneri almayı unutmayın aydınlatma ve  yön tabelaları bulunmamakta.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Nephelis Antik Kenti (Antalya)

Antalya, Türkiye

Nephelis Antik kente, Gazipaşa-Anamur karayolunun 12 km'sinden sonra Muzkentköyünün içinden geçilerek, güneye sapan yaklaşık 5 km. stabilize bir yol ile ulaşılır. Nephelis kentinin güneyi deniz ve sarp kayalıklarla çevrilidir. Kent, akropol ve doğu-batı boyunca uzanan kalıntılardan oluşmaktadır. Kentin ayakta kalabilmiş yapıları Roma ve Bizans dönemlerine ait olup, bunlar; Orta Çağ Kalesi, tapınak, Odeon sulama sistemi ve nekropol alanlarıdır. Giriş Ücretsizdir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Lamos (Adanda) Antik Kenti (Antalya)

Antalya, Türkiye

Lamos (Adanda) Tabelasından sonra 15 km toprak dağ yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Antik kent sarp bir dağın zirvesinde bulunmakta. Yol belli bir kısıma kadar gitmekte geri ye kalan kısmını ormanın içerisinden devam etmektesiniz. Terk edilmiş bir futbol sahası bulunmakta. Arkeolojiye merakınız yoksa uzun beklentilerinizi karşılayamayacaktır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

SELİNUS ANTİK KENTİ (Antalya)

Antalya, Türkiye

Alanya’nın 45 kilometre doğusunda küçük bir yarımadanın yamacında kurulu antik çağ kentidir. Roma İmparatoru Trajanus, Doğu Akdeniz’de Part seferinden dönerken hastalanarak geldiği bu kentte 9 Ağustos 117’de ölmüş ve külleri Roma’ya gönderilmiştir. Yamaçtaki surların içinde apsisli bir kilise kalıntısı bulunur. Girişin ücretsiz olduğu tepeye yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle çıkılabilir. Düzgün patika yoldan tepeye çıkacakların yanlarına su almaları önerilir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Arapapıştı Kanyonu (Aydın)

Aydın, Türkiye

Aydın ili Karacasu ilçesi sınırlarında yer alan doğa harikası kanyonun Karacasu’ya uzaklığı 54km, Bozdoğan’a uzaklığı ise 47km’dir. Arapapıştı Kanyonu, Aydın’ın Bozdoğan ilçesindeki Kemer Barajı’nı üzerinde bulunduran Akçay’ın oluşturduğu bir kanyondur. Kanyon, İnceğiz Kanyonu olarakta bilinmektedir ancak turistik olarak Arapapıştı adı kullanılıyor. Bu isim zamanında burayı istila eden Persler’in karşılarına çıkan kanyonu görünce şaşırıp kalmaları sonucu verilmiş. Çünkü “apışmak” Aydın’da halk arasında çok kullanılan bir kelimedir ve “şaşırmak, ne yapacağını bilememek” anlamına gelmektedir. Kanyonunun manzarası mutlaka görülmesi gerekilen yerlerdendir. Arapapıştı kanyonunda tekne turları düzenlenmektedir. Ayrıca tekne turu yapmak istemeyenler ise Arapapıştı kanyonunun seyir terasından bu manzarayı izleyebilir. Arapapıştı Kanyonu’nda 08:00 – 18:00 saatleri arasında her iki saatte bir kalkan tekneler ile bilet alarak turlara katılabilirsiniz. Turlar esnasında, kanyon tanıtılmakta ve birçok yer ziyaret edilmektedir. Tekne yolculuğu bir saat gidiş ve bir saat geliş olmak üzere yaklaşık olarak iki saat sürmektedir. Henüz kamp yapmak için donanımlı bir kamp alanı bulunmasa da, Kemer Barajı çevresinde birçok yerde kamp yapılabilmektedir. Ayrıca doğa yürüyüşü yapılabilecek birçok rota bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sular çekildiğinde ortaya çıkan mağaralar ziyaret edilebilir. Arapapıştı Kanyonu’na Nasıl Gidilir? Arapapıştı Kanyonu Aydın’ın Bozdoğan ilçesinden yarım saat uzakta yer alıyor. Aydın Merkez’den ise araçla bir buçuk saat kadar uzaklıktadır. Ulaşımı araç ile yol tarifi alıp yapabilirsiniz. Aracınızla manzarının gözüktüğü bu noktaya kadar ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yol asvalt ve düzgün. Sadece 1-2 kilometrelik bir kısım toprak ama bu kısımlardada araç zorlanmadan gidilebilir.  Kanyonu tepeden gören noktada sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Manzaranın izlendiği noktada aktif olan herhangi bir tesis yok. Bu yüzden yiyecek, içecek ihtiyaçlarınızı önceden hazırlamanızda fayda var.  (Not: Yanınıza sandalyenizi almayı unutmayın!) Arapapıştı Kanyonu’nda tekne turuna katılım bedeli: Tam 30 tl, Öğrenci 15 tl  (2018) Kaynak ve Resimler : Instagram: alperebruu

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Patara Kum Tepeleri (Antalya)

Antalya, Türkiye

Kum tepelerine Patara plajının orta kısmına doğru bulunuyor. Kum tepelerinden, tüm Patara Plajı, Patara Antik kenti, özellikle antik deniz feneri görünüyor. Gün batımını buradan seyretmek burada yapılacak en güzel şey. Plajın ve denizin manzarası ve akdeniz meltemi çok dinlendiricidir. Açık bir günde güneş tam batarken birden Rodos'un silueti belirir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0

Sign In