Siirt Gezilecek Yerler Rehberi

Cilalı Taş devrinden tutunda günümüze kadar farklı medeniyetlere beşiklik etmiş olan Siirt, Mezopotamya ve Anadolu’nun birleştiği noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. Siirt gezilecek yerler açısından değerlendirildiğinde, aslında birçok önemli tarihi mekana sahip olmasına karşın birçoğunun kullanılamaz hale geldiği görülmektedir.

Siirt’in Türkler açısından öne çıkan en önemli özelliklerinden biri, Türklerin Anadolu’ya girdikleri dönemde ilk yerleşim yeri olarak kullanmış oldukları topraklardan biri olmasıdır.

Siirt Gezilecek Yerler Rehberi

İsmail Fakirullah Türbesi

Klasik türbe yapısından ziyade detaylı tarihi yapı özelliklerine sahip olması, türbenin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmesine neden olmuştur.

Türkiye'de önemli İslam alimlerinden biri olan Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın hocası için yaptırmış olduğu türbe, Tillo ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Türbe farklı bir mimariye ve plana göre yapılmış olup, güneş türbenin başucunda doğar bir görüntü sağlanmıştır.

Derzin Kalesi

Balkan ilçesinde bulunan tarihi kale, Adakale adıyla da anılmaktadır. Oldukça sarp kayalık bir alana inşa edilen kalenin yapım yılı ve hangi medeniyete ait olduğu bilinmemektedir. Ancak kalede yapılan arkeolojik incelemeler sonucunda, Bizans dönemi kalelerinden biri olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Erzen Ören Yeri

Siirt gezi rehberi listenizde yer vermenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerden biri, Erzen Ören yeridir. Şuan ki Siirt yerleşim yeri olarak kullanılmadan yüzyıllar önce, bu ören yerinin Siirt bölgesinin en büyük yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmıştır.

Siirt ile Batman sınırındaki bir konumda yer alan ören yeri, günümüze kadar birçok medeniyetin izlerini taşımasıyla bilinmektedir.

İnce Kaya Kalesi

Şirvan ilçesindeki kale, bir tepeliğin üzerinde konumlu olup Kormas kalesi olarak da anılır. Siirt merkeze uzaklığı 40 km olan İnce Kaya kalesi, Bizans İmparatorluğu döneminde yapılmıştır.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt termal turizmi için önemli bir konumda olan Sağlarca Kaplıcası, termal gezi turları düzenleyenlerin Siirtgezilecek yerler listesinde yer verdikleri konumlardan biridir. Botan vadisi içerisinden akan çayın hemen kenarında bulunan kaplıca, bir mağaradan çıkmaktadır.

36 derece su sıcaklığına sahip olan kaplıca, romatizma ve cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Cumhuriyet Camii

Hıdrü’l Ahdar Camii adıyla bir dönem anılan tarihi caminin, 12. Yüzyılın başlarında yaptırıldığı bilinmektedir. Tek kubbeli tarihi cami şehrin en eski camilerinden biri olup, sonrasında iki kubbeye sahip ayrı bir bölüm eklenerek genişletilmiştir.

Atatürk’ün 1929 yılında Siirt’e geldiği dönemde neredeyse kullanılamaz halde olan cami, Atatürk’ün emri ile detaylı bir restorasyon çalışmasından geçer. Özellikle minaresi yeniden yapılan cami, bu restorasyonun ardından Cumhuriyet Camii adıyla anılmaktadır.

Veysel Karani Türbesi

Siirt’te gezilecek yerler arasında inanç turizminin önemli yapılarından biri olan Veysel Karani Türbesi, Ziyaret isimli beldede yer almaktadır. Gerçek adı Üveys Bin Amir Karni olan Karani, bir savaş sırasında Hz. Ali’nin yanında yer almış ve bu savaşta yaralanıp hayatını kaybetmiştir.

Suriye topraklarına gömülen Veysel Karani’nin bu türbede olduğunun düşünülmesi ve yıllardır onun anısını yaşatmak için burada etkinliklerin yapılması nedeniyle, önemli bir konuma gelmiştir.

Botan Mağaraları

Botan Çayına yakın konumda bulunan mağaraların önemli kısmı, tarihte yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Mağaraların içerisinde ve çevrelerinde yapılan kazılar, birçok tarihi eserin çıkarılmasını sağlamıştır.

Siirt Ulu Camii

Minaresinin farklı bir mimari ile inşa edilmesinin yanı sıra yapımında çini kullanılması sebebiyle, Çinili Minare adıyla da bilinmektedir. Selçuklu eserlerinden biri olan cami, Selçuklu Devleti sultanlarından biri olan Mugizüddin Mahmut’un talimatı ile 1129 yılında inşa edilmiştir.

Saat Kulesi

Şehir merkezindeki saat kulesi, 1975 yılında yapılmış olup şehir merkezinin sembol yapılarından biridir. Toplam 6 kattan oluşan saat kulesinde bulunan saat, halen çalışır durumda olup Siirt gezilecek yerler arasında merkezde ilgi gören yapılardan biridir.