Samsun Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgemizin şirin illerinden biri olan Samsun, liman ticareti ile öne çıkmasının yanında birçok Karadeniz iline göre daha gelişmiştir. Samsun gezilecek yerler arasında tarihi ve kültürel doku kadar, şehrin doğal güzellikleri de bir hayli rağbet görmektedir.

Samsun gezi rehberi listenize ekleyebileceğiniz farklı doğal, tarihi ve kültürel güzellikler hakkında kısa detayları aşağıda bulabilir, Samsun geziniz için daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler

Kabaceviz Şelaleleri

Samsun’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen doğal güzelliklerden olan şelaleler, çevrisindeki doğa sporlarına uygun alanlarla da Samsun turizmine önemli katkılar sağlamaktadır.

Kızılırmak Deltası

İl merkezinden 30 km uzaklıkta olan delta, ülkemizin en büyük deltalarından biridir. Farklı doğal güzellikleri bir arada sunan delta içerisinde ormanlık, bataklık, sazlık alanları bir arada görmek mümkündür. Aynı zamanda deniz ve göl manzarası da sunan Kızılırmak Deltası, Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde yer almaktadır.

Samsun Kalesi

Danişmendliler zamanında yaptırılan tarihi kale, bölgeyi denizden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla 1192 yılında deniz kenarında inşa edilmiştir. Evliya Çelebi tarafından Seyahatname adlı kitabında da bahsedilen kale önemli ölçüde tahrip olmuş olsa da, tarihi niteliği nedeniyle Samsun’da gezilecek yerler listelerinde yer almaktadır.

Gazi Müzesi

Otel amacıyla inşa edilen binanın 1940 senesinde müzeye çevrilmesiyle hizmet vermeye devam eden bina içerisinde, Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar ve balmumu heykeller bulunmaktadır.

Yakakent

Yerleşim yeri olarak şehrin öne çıkan beldelerinden biri olan Yakakent, deniz seyrinin en keyifli olduğu ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir yerdir. Turistlerin şehirde yoğun ilgi gösterdiği belde içerisinde, farklı tarihi ve kültürel yapılarda bulunmaktadır. Yakakent sahilinin temiz ve kullanılabilir olması, yaz aylarında denize girmek isteyenleri buraya çekmektedir.

Akdağ Kayak Merkezi

Kış turizmi için bölgenin önemli merkezlerinden biri olan kayak merkezi, Samsun merkezden 7 kilometre mesafededir. 6 farklı kayak pistinin bulunduğu kayak merkezi, kış aylarında Samsun halkının ve bölgeye gelen turistlerin uğrak yerlerinden biridir.

Amazon Köyü

Devasa aslan heykellerinin yer aldığı Amazon Köyü, geçmiş dönemlerde savaşçı kadınların yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Rivayete göre bu bölgede savaşçı kadınlar hayatını idame ettirmekle birlikte, zorlu savaş eğitimi almışlardır.

Tekkeköy Mağaraları

1941 yılında yapılan kazı çalışmaları sonrasında birçok tarihi eserin bulunduğu mağaralar, özellikle Tunç, Mezolitik ve Paleolitik çağdan kalma kalıntılarıyla öne çıkmaktadır.

Bandırma Vapuru Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nın önemli savaş gemilerinden biri olan Bandırma Vapuru, aynı zamanda Atatürk’ün arkadaşları ile birlikte Bandırma’dan Samsun’a geldiği gemidir. Orijinal hali 1925 yılında parçalanan geminin aynısı, 2003 yılında 3 yıllık süren bir çalışmanın ardından yapılarak müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Denizde demirli olan geminin içerisinde Atatürk’e ait eşyaların yanı sıra, Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunmaktadır.

Amisos Tepesi

İl merkezinden 4 km mesafede bulunan tepe, Samsun’un ilk yerleşim yerlerinden biridir. Deniz manzarasının eşsiz seyrini yaşayabileceğiniz bu tepeye, Samsun gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz.

Onur Anıtı

Atatürk anıtı olarak da bilinen Onur Anıtı, Heinrich Krippel isimli Avusturalyalı bir heykeltıraşa yaptırılmıştır. Samsunla özdeşleşen şaha kalkmış at üzerinde Atatürk heykeli ve milli mücadeleyi yansıtan figürlerin bulunduğu anıt, şehrin en sembol yapılarından biridir.